Pliki graficzne są zapisywane w wielu formatach. Stosuje się je zamiennie w zależności od tego jaki typ obrazu chcemy zapisać oraz gdzie zamierzamy go zaprezentować. Każdy format stosuje inną kompresję, tj. sposób zapisania wszystkich informacji na temat obrazu. Kompresja może być bezstratną, czyli taką, gdzie obraz może zachować wygląd identyczny jak oryginał lub stratną - zapisany obraz będzie się różnił od oryginału. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych formatów zapisywania grafik.

Grafika rastrowa

Pliki graficzne można zapisywać w formatach grafiki rastrowej lub wektorowej. Formaty obsługujące grafikę rastrową to obrazy zapisywane w formie pikseli ułożonych na pionowo poziomej siatce na ekranie komputera. Należą do nich np.:

JPEG, JPG

Najbardziej popularny format plików graficznych. Największą zaletą jest możliwość kompresji, jednak skompresowany plik straci sporo jakości. Oznacza to, że plik zachowany w formacie jpg będzie znacznie gorszej jakości niż oryginał. JPG nie pozwala na zachowanie przezroczystości obrazu oraz nie zapisuje animacji.

GIF

Pozwala na zachowanie wielu obrazów, w celu przedstawienia ich później jako animacji. Pliki w formacie gif obsługują przezroczystość monochromatyczną, czyli taką, gdzie każdy piksel jest przezroczysty lub nie. Zakres kolorów obsługiwanych przez pliki gif jest znacznie ograniczony.

PNG

Format najodpowiedniejszy do zapisywania plików z elementami przezroczystości. Dzięki formatowi PNG można zapisać grafikę bez większej straty jakości obrazu.

RAW

Format raw zachowuje najwyższą jakość oferowaną przez producenta aparatu fotograficznego, pozwalając użytkownikowi na dokładną obróbkę fotografii. Pliki zapisane w tym formacie zazwyczaj zajmują dużo miejsca.

Grafika wektorowa

Formaty obsługujące grafikę wektorową zapisują obraz w formie figur geometrycznych (w przypadku grafik dwuwymiarowych), lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej). Takie formaty to np.:

SWF

Ten format stosuje się w przypadku zapisu z przeznaczeniem do prezentacji na stronach www. Format ten obsługuje również pliki graficzne w formie animacji. Tworzone i edytowane są przy pomocy płatnych programów, np. Adobe Flash, mogą zawierać przezroczystości. Do wyświetlania takiego pliku w przeglądarce potrzebna jest odpowiednia wtyczka.

SVG

Tak jak w przypadku plików SWF format SVG zapisuje zarówno pliki statyczne jak i animacje, z możliwością zapisu przezroczystości, gradientów itp. Różni się on od SWF możliwością tworzenia i edycji obrazów w darmowych programach, takich jak np. Inkscape.

Jaki format pliku wybrać?

Należy pamiętać, że przy dużym powiększeniu na ekranie komputera będą widoczne poszczególne piksele - w przypadku grafiki rastrowej, natomiast w plikach zapisanych jako grafika wektorowa będą widoczne wyraźne kształty figur geometrycznych, z których obraz jest zbudowany. Tak więc pliki grafiki rastrowej są odpowiednie do zapisu różnego rodzaju zdjęć, a pliki wektorowe do zapisu mniej skomplikowanych obrazów, takich jak logo, schematy naukowe, czy też krój pisma.

text