Udało Ci się stworzyć idealny projekt logo dla Twojej firmy, projekt na ekranie komputera wygląda znakomicie. Przesyłasz plik do drukarni, nie mogąc się doczekać, aż otrzymasz wizytówki z Twoim projektem i… otrzymujesz wiadomość zwrotną, że plik, który przesłałeś, jest nieodpowiedni. Pracownik drukarni prosi o przesłanie pliku w formacie wektorowym. Brzmi znajomo? Jeśli nie wiesz, jak zrobić logo wektorowe, zapraszamy do lektury!

Czym jest obraz rastrowy?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, czym właściwie jest plik wektorowy i czym różni się od grafiki rastrowej?

Obraz rastrowy składa się z małych punktów o określonym kolorze (pikseli). Odpowiednio ułożone tworzą obraz. Skalując obraz zapisany w ten sposób (zwiększając, lub zmniejszając jego rozmiar) jego jakość może ulec pogorszeniu. Można przyrównać to do rozciągania skrawka materiału. Przy mocnym rozciągnięciu splot staje się widoczniejszy, tak jak przy dużym powiększeniu widoczne są poszczególne piksele. Grafiki zapisane w ten sposób nie są odpowiednie do druku, ponieważ obraz musiałby być dużo większy niż docelowy format, w którym będzie drukowany i zajmie bardzo dużo przestrzeni na dysku. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że krawędzie obiektów będą sprawiały wrażenie nierównych („poszarpanych”). Pliki zapisane w ten sposób odpowiednie są do prezentacji w sieci - każdy sprzęt posiada odpowiednie oprogramowanie do wyświetlania tego typu obrazów, poza tym zajmują one mało miejsca.

text

Najpopularniejsze formaty grafiki rastrowej to JPG, JPEG, PNG, GIF.

Czym jes obraz wektorowy?

Obraz wektorowy składa się z figur geometrycznych. Każdy element grafiki to mniej lub bardziej złożona figura (lub odcinek, krzywa) w określonym kolorze. Odpowiednio ułożone, tworzą obraz. W przypadku prostej grafiki, liczba elementów będzie mniejsza, niż w przypadku skomplikowanej fotografii. Wyobraźmy sobie psa o czarnej sierści. Sierść psa w przypadku prostej grafiki może być przedstawiona jako jednolita, czarna plama, natomiast w przypadku fotografii przekształconej na obraz wektorowy każdy cień i odblask światła będzie osobną figurą. Ich ilość będzie uzależniona od stopnia uproszczenia obrazu. Pliki wektorowe są odpowiednie do druku, ponieważ możemy je dowolnie skalować, bez obaw o utratę jakości obrazu. Nie są jednak odpowiednie do prezentacji na ekranach, ponieważ skomplikowany, wielowarstwowy obraz wektorowy będzie zajmował bardzo dużo miejsca, a także nie każde urządzenie posiada odpowiednie oprogramowanie do odczytywania tego typu obrazów.

text

Najpopularniejsze formaty grafiki wektorowej to Ai, CDR, EPS, PDF.

Aby edytować obraz rastrowy wystarczą najprostsze programy do obróbki graficznej, jak np. Paint. Jednak w programie tego typu nie zapiszemy obrazu w formacie wektorowym, do tego będziemy potrzebowali nieco bardziej skomplikowanego oprogramowania jak np. Corel, czy Illustrator. Ponieważ przekształcenie obrazu rastrowego na wektorowy tak, aby nadal był on czytelny wymaga umiejętności, proponujemy pomoc profesjonalnego grafika, który w odpowiedni sposób zapisze projekt tak, aby sprostał wszystkim wymaganiom stawianym przez drukarnie.