Czym jest plik w krzywych?

Chcąc przesłać do drukarni plik z naszym logo, projektem wizytówki, ulotki, czy jakimkolwiek innym spotykamy się z poleceniem, aby przesłane pliki były plikami w krzywych lub wektorach. Czy Twój plik taki jest? Czy będzie odpowiedni do druku? Co właściwie oznaczają „pliki w krzywych”?

Bitmapa

Weźmy za przykład poniższy rysunek. Widzimy doniczkę z kwiatem jako całość, jeden obrazek. Ponieważ jest „płaski”, nie mamy możliwości rozdzielenia poszczególnych elementów, np. przesunięcia jednego z liści możemy podejrzewać, że obrazek jest bitmapą, czyli zapisany jest w formacie nienadającym się do edycji i druku (dowiedz się więcej o bitmapie).

text

Wektory, czyli krzywe

Plik zapisany w formacie wektorowym, czyli w krzywych, jest możliwy do edycji. Wówczas każdy z elementów, które tworzą obrazek jest osobnym kształtem o określonym kolorze i nasyceniu barwy, ułożonym odpowiednio nad lub pod pozostałymi. Wyobraźmy sobie wycinanki, każdy fragment obrazka jest osobnym elementem wyciętym z kartki papieru o odpowiednim kolorze. Tak przygotowany plik będzie odpowiedni do wydruku.

text

Warto pamiętać, że plik wektorowy może być spłaszczony, tj. wszystkie elementy naszej wycinanki są do siebie „przyklejone”, nie można ich edytować. Plik z połączonymi warstwami nie będzie przydatny w przygotowaniu do druku.