Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ile osób zajmujących się projektowaniem graficznym. Najprościej jest znaleźć odpowiednie studio graficzne lub prywatnego grafika w sieci. Przeglądając portfolio on-line możemy zorientować się jakim stylem operuje dany projektant i czy ten konkretny styl odpowiada naszemu gustowi i charakterowi naszej firmy.

Co zasób portfolio mówi u projektancie logo?

Można by się spodziewać, że im więcej projektów w portfolio, tym bardziej doświadczony projektant. Jednak ta zasada nie zawsze się sprawdza. Największe, najbardziej popularne studia graficzne prezentują niekiedy bardzo okrojone portfolio, prezentując tylko te realizacje, które uważają za najlepsze.

Ile kosztuje projekt logo?

Jednak projekty gigantów na rynku reklamy kosztują zawrotne ceny kilkudziesięciu, a nawet kilkuset milionów dolarów. Dobrze znana żółto-zielona rozeta stacji paliw BP zaprojektowana w 2008 r. przez londyńskie studio Landor Associates, kosztowało bagatela 211 mln dolarów!

Takie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak spokojnie - wielu profesjonalnych grafików oferuje swoje usługi w dużo bardziej przystępnych cenach. Niekiedy aby poznać koszt zaprojektowania logotypu będziemy musieli skontaktować się z projektantem, aby przedstawić mu nasze potrzeby, a on na tej podstawie oszacował wartość swojej pracy. Jednak nie zawsze cena podana na początku współpracy jest tą ostateczną - zmiany, ilość pracy włożona w projekt są nieprzewidywalne, a wpływają one na koszt ostatecznego projektu.

Internetowy kreator logo czy firma projektowania graficznego?

Jeśli jednak nie mamy czasu, lub posiadamy ograniczony budżet, możemy skorzystać z ofert firm działających wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Wybierając konkretną ofertę znamy termin wykonania projektu, jego cenę i cenę ewentualnych dodatkowych poprawek. Przeglądając jednak oferty tego typu warto zwrócić uwagę na tryb pracy - jeśli korzystamy z kreatora logo, nie unikniemy sytuacji, w której firma z zupełnie innej branży będzie posiadała logo identyczne z naszym. Tego typu kreatory działają globalnie, oferując tani projekt. W kilku kliknięciach, wybieramy kształt, kolor i tekst naszego logo. Choć brzmi to kusząco, warto pamiętać, że oprócz braku szansy na uzyskanie praw do projektu (a więc zarejestrowania go jako znaku towarowego) finalnie otrzymamy pliki w formatach nie nadających się do druku.

Dlatego warto zwrócić uwagę na firmy oferujące usługi w zakresie projektowania graficznego, gdzie projektu nie tworzymy sami, a osoby mające wiedzę w tym temacie. W ten sposób otrzymamy spersonalizowane logo dopasowane do potrzeb naszej firmy, z możliwością zakupu praw autorskich. Pamiętajmy jednak, że z racji na ograniczony czas realizacji zamówienia warto dokładnie opisać nasze potrzeby i wyobrażenia dotyczące przyszłego logo, tak, aby grafik tworzący projekt miał jak największą wiedzę dotyczącą naszych wymagań, a więc mógł stworzyć projekt jak najbardziej im odpowiadający. Firmy oferujące tego typu usługi najczęściej posiadają konkretnie rozpisany cennik, z którego dowiemy się, co otrzymujemy w cenie - ilość propozycji logo, ilość poprawek (oraz co dokładnie one oznaczają), a także format plików finalnych czy zakres praw do wykorzystywania projektu.

Kto powinien wykonać Twoje logo?

Aby dowiedzieć się gdzie zamówić logo firmy warto więc przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące naszych oczekiwań, potrzeb i - przede wszystkim - budżetu i czasu. Nieraz możemy się przekonać, że firma dokładnie odpowiadająca naszym potrzebom nie jest tą, oferującą najwyższe ceny na rynku.