Zastanawiasz się jak wykreować wizerunek Twoje marki, aby był atrakcyjny i aktualny, przemawiał do potencjalnych klientów a jednocześnie był zgodny z Twoimi wartościami i tym, co chcesz przekazać? Może wydawać się to nie lada wyzwaniem, jeśli nie masz gotowego planu a pomysły ciągle zmieniają się w Twojej głowie.

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na wykreowanie rozpoznawalnego stylu marki. Jeśli zakładasz małą firmą, z którą będziesz się utożsamiał, identyfikacja wizualna Twojej marki może wydawać się osobistym wyzwaniem.

Poszukiwania własnej tożsamości marki

Istnieje różnica między indywidualnym stylem a tym, czego szukają klienci. Jeśli chcesz wyjść naprzeciw ich wymaganiom, obserwuj co ich satysfakcjonuje. Praca z klientem rozwieje też Twoje wątpliwości, jeśli nie wiesz w czym czujesz się najpewniej. Słuchaj potrzeb rynku, ale znajdź kompromis, żeby pozostać wiernym samemu sobie. Możliwe, że z czasem będziesz musiał zawęzić swoje działania i dostosować wizerunek do bardziej wyselekcjonowanych klientów (lub wręcz odwrotnie).

Szukaj inspiracji na gotowych przykładach. Jeśli trudno Ci samemu zwizualizować pomysły, sięgnij do skarbnicy inspiracji jaką jest np. Pinterest. W ten sposób możesz tworzyć moodboardy, czyli wyselekcjonowane kolekcje zdjęć. Zestawienie obrazów, które do Ciebie przemawiają wskaże Ci punkty wspólne między projektami, które lubisz. Jest to idealny moment do przemyśleń nad kolorystyką, myślą przewodnią i stylem marki.

tworzysz logo ekpterymantuj ile mozesz

Eksperymentuj z różnymi stylami i odmienną estetyką. W ten sposób możesz przekonać się, że to co podoba Ci się u innych, niekoniecznie leży u podstaw Twojej wizji. Z biegiem czasu będziesz potrafił zdeterminować, które elementy stylu najmocniej do Ciebie pasują.

Poproś o pomoc specjalistę. Jeśli rejony projektowania graficznego są Ci obce, zgłoś się do osoby, która ma doświadczenie i wiedzę, z której możesz skorzystać. Nie znaczy to, że w ten sposób pozbawisz firmę cząstki siebie. Wręcz przeciwnie, profesjonalista pomoże Ci przedstawić markę w sposób, który najlepiej odda ducha Twojego przedsięwzięcia. Kluczem jest dobra komunikacja.

szukanie wlasnego stylu logo - zapytaj grafika

Pamiętaj, że sposób prezentowania marki musi pozostać spójny na wszystkich platformach i materiałach marketingowych, z których korzystasz. Dla przykładu, papierowa wizytówka powinna graficznie nawiązywać do strony internetowej, która jest na niej podana.

Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć:

  1. Jaką misję ma Twoja marka? Jakie wartości przekazuje? Dokonanie takiej charakterystyki pomoże Ci w zdeterminowaniu docelowych odbiorców Twoich produktów i usług, a co najważniejsze, przypomni o tym, co najbardziej Cię pasjonuje i wyróżnia na rynku.
  2. Do kogo kierujesz swoje usługi i produkty? Niemożliwe jest zadowolenie wszystkich, dlatego im konkretniej określisz grupę docelową, tym lepiej będziesz w stanie zaspokoić jej potrzeby.
  3. Jaki jest slogan lub hasło opisujące Twoją firmę? Kilka wybranych słów, które najlepiej oddają charakter marki będą przypominały Ci jak chcesz, aby była postrzegana i pomogą Ci trzymać się jednego tropu przy tworzeniu identyfikacji wizualnej.

Podsumowanie artykułu

Nie zniechęcaj się, jeśli za pierwszym podejściem nie uda Ci się osiągnąć celu o jakim myślałeś. Pamiętaj, że najlepsze rozwiązania przychodzą po uskutecznieniu mozolnej metody prób i błędów. Jeśli nie znalazłeś odpowiedniej recepty na identyfikację wizualną swojej firmy, oznacza to, że musisz próbować dalej. Chociaż warto pokazać się światu z gotową wizją marki, to dopracowany, charakterystyczny styl może kształtować się przez lata.