Co to jest logo typograficzne?

Logo typograficzne to jeden z typów logo jakie możemy spotkać. Jeśli słyszałeś już tę nazwę, być może domyślasz się co ona oznacza. Logo typograficzne składa się wyłącznie z logotypu, czyli zapisu tekstowego i w przeciwieństwie do logo graficznego nie zawiera sygnetu.

Poniżej przypominamy jakie elementy może zawierać w sobie logo:

text

Sygnet - znak graficzny (symbol), który bezpośrednio kojarzy się z marką

Logotyp - część typograficzna logo, czyli nazwa firmy

Slogan (tagline) - opcjonalne hasło marki, zazwyczaj umieszczane jest pod logotypem pomniejszonym fontem

Na co zwrócić uwagę w logo typograficznym?

Logo typograficzne, z racji na swoją okrojoną do jednego elementu formę, jest minimalistyczną opcją w świecie projektowania logo. Nie znaczy to jednak o jego sile przekazu. Osobna część tekstowa może być równie wymowna jak ta zestawiona z sygnetem.

Sam zapis typograficzny wygląda przede wszystkim elegancko i nie rozprasza odbiorcy. Logo typograficzne jest najczęściej używane przez marki modowe i technologiczne. Przedstawiamy poniżej kilka przykładów, z którymi na pewno miałeś okazję się już zapoznać:

text

Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniego fontu. Trafnie dobrany może świetnie oddawać charakter firmy. Dodatkowym zabiegiem może być lekka modyfikacja fontu tak, aby zapis zyskał niepowtarzalną formę.

Kolor jest kolejnym ważnym czynnikiem (każdego) logo. Warto kierować się przy jego wyborze psychologią koloru, aby wzbudzić w odbiorcach odpowiednie emocje. Do logo typograficznego zazwyczaj dobiera się jednolitą kolorystykę i rezygnuje się z przejść tonalnych (gradientu). Pamiętajmy, że istnieją także wyjątki od tej reguły (np. logo Google).

text

Podsumowując, logo typograficzne składa się wyłącznie z logotypu, czyli graficznego przedstawienie nazwy za pomocą tekstu. Przy jego projektowaniu ważny jest font, kolor i styl jaki wybierze projektant. Każdy element logo musi pasować do charakteru firmy oraz ogólnej stylistyki projektu tak, aby całość przemawiała do odbiorców.

Nasze przykłady logo typograficznego:

text