Gdy cały proces projektowania mamy już za sobą, pojawia się kolejne wyzwanie - przygotowanie pliku do druku! O czym należy pamiętać i co zrobić, by otrzymać z drukarni wizytówki, ulotki czy inne w wymarzonej postaci?

Najbardziej popularną metodą druku jest druk cyfrowy, jest stosunkowo najtańszy i jakość drukowanego obrazu jest satysfakcjonująca. Jednak aby jakość i kolory druku były takie, jak w projekcie trzeba zwrócić uwagę na zapis pliku.

1. Format pliku

Każda drukarnia ma swoje preferowane formaty plików, jednak najczęściej preferowany jest format PDF. Często drukarnie oferują druk z plików TIFF, JPG lub EPS.

2. DPI

Czyli skrót od angielskiego Dots Per Inch - czyli liczba punktów przypadająca na cal. Druk cyfrowy polega na nakładaniu przez drukarkę punktów o określonym kolorze, a więc im wyższa wartość DPI tym więcej punktów na calu całego obszaru zadrukowanego, czyli lepsza jakość. Zalecana wartość to 300 DPI.

3. Spady

Spady są niezwykle istotne przy przygotowaniu plików do druku, niestety często o nich zapominamy. Spady, czyli obszar grafiki wyciągniętej ponad wartość netto projektu, zazwyczaj mają około 1-3 cm. Spady gwarantują, że obszar zadrukowany będzie dochodził do krawędzi pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, by grafika lub teksty były oddalone od spadów, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko ich przycięcia.

4. Pasery (sznyty)

Cienkie linie poza formatem netto pracy, wskazujące linie cięcia. Pasery powinny być cienkie oraz w kontrastowym kolorze do pozostałości pracy, by były łatwo zauważalne.

text

Jeśli projekt ma kilka stron lepiej jest zapisać je w jednym pliku - znacznie ułatwia to pracę w drukarni. Każde urządzenie w inny sposób wyświetla kolory. Różnice mogą być bardzo widoczne, więc można skorzystać ze specjalnego kalibratora, który ustali jasność oraz kolory odpowiednie dla naszego monitora, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne - znacznie tańszy jest druk próbny, czyli zazwyczaj mniejszy, wykonany na gorszym papierze wydruk projektu, który pozwoli nam porównać kolory z oryginalnego projektu z wydrukiem.

Oczywiście sposób przygotowania pliku zależy od materiału, techniki druku i innych czynników. Powyżej przedstawione zasady odnoszą się do tradycyjnego druku cyfrowego. Każde uszlachetnienia czy dodatkowe cechy gotowego projektu wymagają dodatkowych opcji w zapisie pliku - każda drukarnia zazwyczaj szczegółowo opisuje wymagania, jakie należy spełnić w zapisywaniu projektu, by wydruk spełniał wszystkie nasze oczekiwania.