Coraz częściej możemy spotkać się z wizytówkami uszlachetnionymi w druku. Błyszczące elementy, tłoczenia czy matowe wykończenie sprawiają, że wizytówka wygląda niebanalnie i elegancko. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych uszlachetnień druku.


Hot stamping/cold stamping

Hot stamping polega na naniesieniu specjalnej folii a pomocą matrycy na materiał- pod wpływem wysokiej temperatury klej na folii rozpuszcza się przytwierdzając ją do podłoża. Cold stamping wykonywany jest tą samą techniką, jednak bez użycia gorąca. W przypadku druku wizytówek technikę tę stosuje się najczęściej do wyróżnienia fragmentów tekstu czy różnego rodzaju ornamentów. Folie do cold i hot stampingu występują w szerokiej gamie kolorystycznej, rzadko w wersji matowej.

Hot stamping/cold stamping

Lakierowanie

Lakierowanie polega na pokryciu wybranych fragmentów lub całości wizytówki lakierem. Lakierowanie daje największe pole wyboru- lakiery występują w wersji błyszczącej, lub matowej, z wykończeniem perłowym, lub brokatowym, a nawet pachnące, fluorescencyjne, czy termochromowe, zmieniające barwę w zależności od temperatury. Dodatkowo ta technika zapobiega ścieraniu się farby i wizualnie pogłębia kolor.

Lakierowanie

Tłoczenie

Tłoczenie polega na uzyskaniu wypukłości na wizytówce za pomocą prasy. Tłoczenia mogą być pokryte farbą lub nie- otrzymamy wtedy efekt tzw. blindpress. Należy pamiętać, że do tłoczenia nie nadają się bardzo małe elementy oraz papier o zbyt małej gramaturze.

Tłoczenie

Kaszerowanie

Ta technika polega na klejeniu ze sobą kilku arkuszy papieru, dzięki czemu wizytówka jest dużo grubsza i sztywniejsza. Do kaszerowania mogą zostać dodane dodatkowe uszlachetnienia- bardzo dobrze sprawdzi się to w przypadku wizytówek tłoczonych, gdy nie chcemy by tłoczenie było widoczne z drugiej strony wizytówki.

Kaszerowanie

Wybierając uszlachetnienia dla naszych wizytówek pamiętajmy, że najbardziej istotny jest wybór papieru. Często zdarza się, że wygląd wizytówki jest już wystarczająco zadowalający bez dodatkowych ulepszeń, sama faktura papieru sprawia, że prezentuje się ona elegancko. Powyżej przedstawione uszlachetnienia to część najbardziej popularnych możliwości, wygląd wizytówki zależy wyłącznie od nas i jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia.