Na cenę logo wpływa dużo czynników, związanych zarówno z wykonawcą, jaki i firmą, dla której tworzony jest znak firmowy. W tym artykule nie podamy widełek czy wyceny, ale wyjaśnimy, co ma wpływ na koszt Twojego projektu Logo.

Cena rośnie w zależności od następujących czynników:

text

Dla kogo projektowane jest logo

Koszt projektu logo wzrasta z przewidywalnym zasięgiem marki. Wiadomo, że jeśli tworzymy logo dla lokalnego sprzedawcy obuwia, nie możemy spodziewać się, że stworzony projekt będzie zarabiał miliony. Jeśli jednak projekt dotyczy największego producenta obuwia, to cena logo wzrośnie, wraz z ekonomicznymi korzyściami, które może przynieść marce zaprojektowane logo wraz z pełną identyfikacją wizualną (same logo w tym przypadku nie jest wystarczające).

text

Ilość propozycji

Czym więcej propozycji logo chcesz otrzymać, tym większa będzie cena projektu logo. Rozwiązań wizualnych tego samego projektu może być dużo. Jeśli chcesz zobaczyć kilka opcji swojego projektu, bo nie masz sprecyzowanej wizji - musisz być przygotowanym na poniesienie dodatkowych kosztów. Im lepiej sprecyzujesz swoje wymagania i im więcej informacji przekażesz grafikowi, tym propozycje będą trafniejsze.

Rodzaj logo

Koszt logo będzie uzależniony od tego czy planujesz wydruki, czy twoje logo będzie wyświetlane tylko na stronie internetowej. Są sytuacje kiedy klienci potrzebują logo na już, oraz działają tylko w wirtualnym świecie, wtedy opcja logo w bitmapie jest dla nich odpowiednia. Jeśli twoja marka planuje działać zarówno w internecie, jak i świetnie wyglądać na materiałach reklamowych, musisz zadbać o to, by Twój projekt finalny koniecznie był w pliku wektorowym.

Ilość poprawek

Zazwyczaj ilość możliwych do zgłoszenia poprawek jest z góry ustalona. Poprawki obejmują delikatne zmiany w zakresie kolorystyki, czcionki, układu logo, a nie przebudowę całego projektu. Jeśli jednak w trakcie projektu postanowisz zupełnie zmienić koncepcje logo, to musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Bardzo istotnym jest przed rozpoczęciem pracy nad logo przemyśleć i doprecyzować swoje wyobrażenia, przekazać jak najwięcej informacji grafikowi, to może znacznie przyspieszyć realizację projektu oraz zapobiec poniesieniu dodatkowych kosztów.

text

Termin realizacji - normalny, czy ASAP

Dobrze zaprojektowany projekt logo wymaga czasu. Jednak jeśli potrzebujesz logo na wczoraj, to musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Licencja czy przeniesienie praw autorskich

Jeśli chcesz, aby twoje logo w pełni należało do Ciebie, dobrą decyzją będzie wykupienie praw autorskich i majątkowych do swojego logo (o czym lepiej pomyśleć przed zakupem projektu). Na pewno wtedy będziesz czuć się bezpieczniej, jeśli firma konkurencyjna użyje podobnego znaku, bo będziesz miał tytuł prawny do dochodzenia swoich praw oraz możliwość zarejestrowania go w Urzędzie Patentowym jako znak firmowy, o czym pisaliśmy tutaj. W przypadku licencji nie masz takiej możliwości.

text

Księga znaku

Posiadanie księgi znaku nie jest obowiązkowe, jednak jeśli firma ją posiada znacznie ułatwia sobie pracę. Pełni ona funkcję wzoru i zbioru wytycznych, które są bardzo pomocne podczas tworzenia materiałów reklamowych, kreacji do mediów społecznościowych. Zamawiając księgę znaku swojego logo cena, projektu wzrośnie wraz z korzyścią, którą przyniesie jej posiadanie.

Podsumowanie

Inwestując w projekt logo musisz być świadomym, że cena projektu logo obliczana jest na podstawie potencjalnego zysku, jaki może przynieść znak Twojej firmie. Projektowanie logo to jest pełny proces, którego koszt zależy od ewentualnych poprawek i zmian, które mogą się zdarzyć na drodze projektowej. Aby tych zmian oraz poniesionych kosztów było mniej, zawsze warto poświęcić chwilę czasu, żeby opowiedzieć o swojej firmie.