Jak przerobić logo na wektorowe, czyli jak zrobić logo w krzywych?

Jak wiesz, do marketingu offline konieczne jest posiadanie grafik wektorowych. Co, jednak w przypadku, gdy zgubiłeś pliki źródłowe? Bez obaw, z pomocą profesjonalisty i odpowiednich programów graficznych Twoje logo rastrowe da się przekształcić. Cena usługi będzie zależna m.in. od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt logo albo, czy zostały w nim użyte czcionki, na które trzeba będzie wykupić licencję.

Oczywiście możesz też zrobić to samodzielnie, lecz pamiętaj, by wykonać poszczególne czynności w odpowiedniej kolejności, a plik zapisać we właściwym formacie. Do przygotowania tego typu grafiki przyda Ci się np. CorelDraw lub Adobe Illustrator.

A jeśli nie masz programu Adobe Illustrator/ CorelDraw, co wtedy? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej, wyjaśniamy jak przekształcić rastrowy plik JPG w wektorowy AI.

Wektoryzacja twojego logo, jpg do ai

Informacje dotyczące plików rastrowych, wektorowych oraz ich różnice znajdziesz w naszym artykule "Projekt logo w formacie rastrowym vs. wektorowym: różnice".

Opcja 1. Ręczne odrysowanie Przerobienie na wektory tym sposobem możesz zrobić za pomocą specjalnych narzędzi w Adobe Illustrator (lub innym programie), co wymaga specjalnych umiejętności i czasu:

  1. Zaimportuj logo rastrowe (plik jpg, png) do Adobe, np. przeciągając grafikę w okno programu.
  2. Zapoznaj się z panelem „Obrys obrazu”, który pojawi się po załadowaniu logo (zobacz podgląd statusu obrazu — „osadzony” lub „połączony” i szczegóły grafiki).
  3. Z rozwijanej listy w panelu „Obrys obrazu” wybierz opcje, które nadadzą Twojemu znakowi firmowemu odpowiedni wygląd.
  4. Aby ostatecznie przerobić logo na wektorowe, wybierz przycisk „Rozwiń”, który widoczny jest w panelu „Obrys obrazu”.
  5. Po przekształceniu znaku podejmij decyzję, w jaki sposób przygotować plik do druku. Uwaga! Często przed rozpoczęciem pracy konieczne będzie rozgrupowanie obrazu. Zdarza się również, że automatyczne funkcje Adobe Illustrator nie przynoszą pożądanego rezultatu, wówczas należy przejąć kontrolę nad sposobem obrysowywania obrazka. Ustawienia możesz zmienić za pomocą zaawansowanych opcji, które znajdziesz w rozszerzonym panelu „Okno → Obrys Obrazu”.

Opcja 2. Sposób automatyczny Użycie specjalnej funkcji w programie graficznym. Jakość projektu, który został przekształcony na wektory tym sposobem, może być dużo niższa niż przy ręcznym obrysowywaniu logo (patrz opcja 1). Wadą automatycznej funkcji jest zniekształcenie, powstanie tysiąca niepotrzebnych punktów (węzłów), przez co rozmiar pliku będzie większy. W przypadku opcji „ręcznej” projekt jest przerabiany punkt po punkcie z największą precyzją dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Podpowiedzieliśmy, jak możesz przekształcić znak marki na wektory, ale jeśli powyższe wskazówki nie są dla Ciebie wystarczające, szczerze polecamy powierzenie zadania komuś, kto naprawdę się na tym zna. Jeśli zajmie się tym ktoś niekompetentny, może i zapisze obraz w odpowiednim formacie, ale wcale nie będzie to grafika wektorowa, dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić zaprojektowanie lub przerobienie logo doświadczonym grafikom.

Czy potrzebujesz logo w formacie wektorowym?

Jeśli chcesz, żeby Twoje logo prezentowało się profesjonalnie, miało dobrą jakość na wszystkich nośnikach reklamowych, koniecznie musisz posiadacz plik wektorowy! Napisz do nas jeśli potrzebujesz logo w krzywych.