Jeśli poruszasz się w świecie marketingu lub grafiki, to prawdopodobnie wiesz, że potrzebne Ci jest logo firmy w wektorach, czcionki w krzywych i pliki do druku w palecie CMYK. Praktyka pokazuje jednak, że często nie do końca rozumiemy znaczenia tych pojęćani zastosowań poszczególnych formatów.

Poprosiłeś drukarnię o przygotowanie kasetonów reklamowych z Twoim znakiem, lecz pracownik odmówił realizacji zlecenia. Dlaczego? Najpewniej dostarczyłeś plik bitmapowy, czyli w formacie rastrowym, który akurat do tego celu najlepszy nie jest. Dobrze jest posiadać projekt logo w formacie wektorowym, będący plikiem źródłowym, który możemy dostosować do własnych potrzeb.

Jak wiesz, do marketingu offline konieczne jest posiadanie grafik wektorowych. Co, jednak w przypadku, gdy zgubiłeś pliki źródłowe? Bez obaw, z pomocą profesjonalisty i odpowiednich programów graficznych Twoje logo rastrowe da się przekształcić. Cena usługi będzie zależna m.in. od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt logo projekt logo albo, czy zostały w nim użyte czcionki, na które trzeba będzie wykupić licencję.

Oczywiście możesz też zrobić to samodzielnie, lecz pamiętaj, by wykonać poszczególne czynności w odpowiedniej kolejności, a plik zapisać we właściwym formacie. Do przygotowania tego typu grafiki przyda Ci się np. CorelDraw lub Adobe Illustrator.

Poniżej wyjaśniamy jak przerobić logo rastrowe na wektorowe (instrukcja dla oprogramowania Adobe Illustrator).

text

Masz dwie możliwości:

Opcja 1.

Ręczne odrysowanie logo firmy za pomocą specjalnych narzędzi w Adobe Illustrator (lub innym programie), co wymaga specjalnych umiejętności i czasu:

  1. Zaimportuj logo rastrowe do Adobe, np. przeciągając grafikę w okno programu.
  2. Zapoznaj się z panelem „Obrys obrazu”, który pojawi się po załadowaniu logo (zobacz podgląd statusu obrazu — „osadzony” lub „połączony” i szczegóły grafiki).
  3. Z rozwijanej listy w panelu „Obrys obrazu” wybierz opcje, które nadadzą Twojemu znakowi firmowemu odpowiedni wygląd.
  4. Aby ostatecznie przerobić logo na wektorowe, wybierz przycisk „Rozwiń”, który widoczny jest w panelu „Obrys obrazu”.
  5. Po przekształceniu znaku podejmij decyzję, w jaki sposób przygotować projekt logo do druku.

Uwaga! Często przed rozpoczęciem pracy konieczne będzie rozgrupowanie obrazu. Zdarza się również, że automatyczne funkcje Adobe Illustrator nie przynoszą pożądanego rezultatu, wówczas należy przejąć kontrolę nad sposobem obrysowywania obrazka. Ustawienia możesz zmienić za pomocą zaawansowanych opcji, które znajdziesz w rozszerzonym panelu „Okno → Obrys Obrazu”.

Opcja 2.

Sposób automatyczny — użycie specjalnej funkcji w programie graficznym, jednak jakość może być dużo niższa niż przy ręcznym obrysowywaniu logo (patrz opcja 1).

Wadą automatycznej funkcji jest zniekształcenie, powstanie tysiąca niepotrzebnych punktów (węzłów), przez co rozmiar pliku będzie większy. W przypadku opcji „ręcznej” projekt logo jest przerabiany punkt po punkcie z największą precyzją dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

text

Podsumowanie:

Już wiesz, , jak możesz przekształcić znak marki na wektory, ale jeśli powyższe wskazówki nie są dla Ciebie wystarczające, szczerze polecamy powierzenie zadania komuś, kto naprawdę się na tym zna. Jeśli zajmie się tym ktoś niekompetentny, może i zapisze obraz w odpowiednim formacie, ale wcale nie będzie to grafika wektorowa, dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić zaprojektowanie lub przerobienie logo doświadczonym grafikom.