Logo to często pierwsza rzecz, którą klienci widzą podczas poznawania Twojej marki, produktu, strony internetowej. Jego wyróżniająca się pozycja i obecność na wszystkich materiałach drukowanych oraz cyfrowych sprawiają, że stworzenie logo jest kluczowym etapem w procesie budowania marki. Aby stworzyć naprawdę dobre logo, zdecydowanie potrzebne jest najlepsze oprogramowanie do projektowania logo. W niniejszym artykule dowiesz się jakie istnieją programy do tworzenia logo - od online kreatorów do profesjonalnych programów graficznych. Poznasz zalety oraz wady oraz zastanowisz się jaka opcja jest najlepsza dla Ciebie.

Darmowe programy online

1. Logaster

text

Logaster jest oparty na algorytmach program do automatycznego generowania obrazów graficznych. Po wpisaniu nazwy produktu / firmy otrzymujemy gotowe logo. Jeżeli nie spełnia naszych oczekiwań, możemy je edytować. Projekt logo możemy zapisać w formatach: JPG PNG PDF SVG. Zalety:

  • darmowy program
  • nie wymaga żadnych umiejętności graficznych

2. Ucraft

text

Kolejny bezpłatny, nie wymagający zbyt wielu umiejętności program do stworzenia podstawowego logo. Zaletą jest możliwość darmowego pobrania wysokiej rozdzielczości pliku z projektem i przekazania go do dalszej obróbki.

3. Canva

text

Bezpłatna (w podstawowej wersji) platforma oferująca narzędzia do tworzenia nie tylko logo, ale też innych kreacji wizualnych i materiałów firmowych. Prosta i intuicyjna, bogata we wskazówki i przewodniki. Do wykorzystania zarówno katalog szablonów logo, jak i obrazów. Gotowy plik możemy pobrać w formatach: PNG, JPG i PDF.

4. Logo Maker

text

Kolejny darmowy kreator w formie platformy online. Umożliwia wybór czcionki tekstu, tła, nałożenia na siebie różnych gotowych efektów. Nie wymaga właściwie żadnych umiejętności graficznych. Ogromnym minusem bezpłatnej wersji LogoMaker jest bardzo niska rozdzielczość i możliwość pobrania plików jedynie w formacie PNG.

5. Square Space

text

Łatwy w użyciu interfejs typu “drag and drop”. Ma dość kontrowersyjne opinie, ale też spore grono sympatyków.

Profesjonalne programy graficzne

1. Adobe Illustrator

text

Od wielu lat niekwestionowany lider wśród narzędzi do tworzenia grafiki wektorowej. Oferuje ogromny wachlarz narzędzi graficznych, pełną kontrolę nad ścieżką czy perspektywą. Możliwość zastosowania gradientów czy bogate funkcje typografii sprawiają, że jest to kompleksowe narzędzie. Wymaga jednak dość mocno zaawansowanych umiejętności od osoby obsługującej. Jego główną wadą jest cena.

2. Logo Design Studio

Przypominający pakiet Office program oferuje 2000 gotowych szablonów i 6000 obiektów, w których możemy edytować kolory, czcionki, kształty i efekty. Umożliwia też wgranie własnych obrazów oraz rysowanie dzięki czemu możemy stworzyć jeszcze bardziej spersonalizowane logo. Pełna funkcjonalność i wysoka jakość przygotowanych plików wymaga zakupu pełnej wersji programu.

3. Sothink Logo Maker

Kolejny program, którego interface przypomina pakiet Office. Do dyspozycji mamy zbiór gotowych szablonów, inteligentne narzędzia do kolorowania oraz efekty specjalne.

Sothink Logo Maker jest dostępn w dwóch płatnych wersjach: normalnej i wersji pro. Eksport stworzonego logo możliwy jest jako flash lub statyczna grafika w formatach png, jpg, bmp, tiff i svg.

4. Laughingbird

W tym programie praca nad logiem opiera się na wyborze gotowych elementów - 200 szablonów i 300 graficznych elementów, które możemy wykorzystać w projekcie.

5. Gimp

GNU Image Manipulation Program - jest to bezpłatne oprogramowanie do projektowania logo i edytor obrazów typu open source. Jednak GIMP jest nie tylko dla doświadczonych użytkowników, ale nawet amatorzy mogą go używać do tworzenia projektów. Pozwala na podstawową manipulację obrazem, edycję, pracę na warstwach, dodawanie tekstu itd.

Zalety online kreatorów:

  1. Łatwość obsługi
  2. Czas wykonania
  3. wiele opcji oprogramowania do wyboru

Wady online kreatorów:

  1. Brak oryginalności
  2. Szablonowe podejście do projektu
  3. Kwestie dotyczące praw autorskich
  4. Nieprofesjonalny wygląd
  5. Brak możliwości pobrania plików źródłowych lub za dodatkowy koszt

Zalety profesjonalnych grafików

  1. Możliwość wywarcia świetnego pierwszego wrażenia
  2. Unikalny, oryginalny projekt
  3. Profesjonalny wygląd
  4. Zyskanie tożsamości
  5. Łatwość korzystania z logo - komplet plików
  6. Uzyskanie praw autorskich do projektu
  7. Inwestycja w przyszłość

Wady profesjonalnych grafików

  1. Koszt

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych sposobów na stworzenie logo Twojej firmy. Aby podjąć decyzję, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące swoich celów, potrzeb oraz - przede wszystkim - budżetu i czasu. Podsumowując, logo kreatory są lepszą opcją, aby uzyskać projekt szybko i tanio z gotowych szablonów. Jednak na dłuższą metę, jeśli planujesz profesjonalnie przedstawiać swoją markę za pomocą spójnej, urzekającej identyfikacji wizualnej - profesjonalny, unikalny projekt logo wykonany przez doświadczonego grafika będzie właściwym wyborem dla Ciebie.

Aby dowiedzieć się jakie projekty logo są teraz na czasie - zapraszamy do lektury: Trendy w projektowaniu logo 2021 według raportu LogoLounge